Prezentowane wyniki automatycznych pomiarów jakości powietrza są przekazywane bezpośrednio ze stacji pomiarowych i nie są one zweryfikowane. Wyniki te poddawane będą okresowej weryfikacji i mogą one ulec zmianie. Wyniki pomiarów automatycznych odnoszą się do czasu CET. Oznacza to, że po przejściu na czas letni wartość podaną w informacji odniesioną do godziny np. 7:00 należy przypisać godzinie 8:00 czasu lokalnego. Wyniki pomiarów PM10 i PM2,5 na wszystkich stacjach pomiarowych, oprócz trzech stacji Aleja Krasińskiego w Krakowie, Tarnów - ul. Ks. Romana Sitko i Sucha Beskidzka-ul. Nieszczyńskiej, ze względu na zasadę działania tam zainstalowanych mierników pyłu zawieszonego prezentowane są z jednogodzinnym opóźnieniem.
Wartość ośmiogodzinnej średniej kroczącej przypisanej do danej godziny stanowi średnią z ośmiu ostatnich ważnych wartości jednogodzinnych (przykładowo: dla godziny 1:00 do obliczeń brane są wartości pomiarów godzinnych z godzin 18:00-1:00, dla godziny 2:00 wartości z godzin 19:00-2:00 itd.).
3)
Zgodnie z Wytycznymi Komisji Europejskiej do decyzji 2011/850/UE przekroczenie normy jakości powietrza występuję wtedy, gdy wartość odpowiedniej statystyki (np. średniej rocznej) po zaokrągleniu do ilości miejsc znaczących z jaką podana jest norma przekracza wartość normowaną, np. poziom docelowy dla benzo(a)pirenu wynosi 1 ng/m3, jeżeli stężenie średnioroczne benzo(a)pirenu na stanowisku pomiarowym wynosi 1,50 ng/m3 to zgodnie z ww. wytycznymi otrzymany wynik zaokrągla się do 2 ng/m3 (co jest przekroczeniem normy), jeżeli stężenie średnioroczne benzo(a)pirenu na stanowisku pomiarowym wynosi 1,48 ng/m3 to otrzymany wynik zaokrągla się do 1 ng/m3 (co nie jest przekroczeniem normy).
wykres
tabela
Do eksportu danych do arkusza kalkulacyjnego można wykorzystać schowek, w tym celu:
Naciśnij kombinację klawiszy CTRL+C.
W arkuszu kalkulacyjnym użyj opcji Wklej lub naciśnij kombinację klawiszy CTRL+V.